راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP ،VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد.

صوت یا صدای انسان سیگنالی آنالوگ است. بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می شود. با توجه به اینکه صوت می‌ بایست جهت انتقال از طریق شبکه IP به بسته‌ هایی از جنس دیتا تبدیل شوند، دیجیتال شدن سیگنال صوت باید انجام پذیرد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در طی مراحل تبدیل آنالوگ به دیجیتال، کدک‌ ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP
راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP

حوه استفاده از ویپ VoIP در خانه با نحوه کار سیستم VoIP در شرکت‌ها متفاوت خواهد بود. به همین دلیل نصب سیستم تلفن تحت شبکه برای هر محیط متفاوت است.

تجهیزاتی است که برای شروع کار با ویپ VoIP نیاز دارید:

  • اتصال به اینترنت

بدون اتصال به اینترنت نمی‌توانید تماس برقرار کنید. اگر ویپ VoIP را در خانه نصب می‌کنید، دیگر لازم نیست نگران سرعت اتصال  اینترنت باشید. برای راه‌اندازی سیستم VoIP در شرکت‌ها، قدرت اتصال اینترنت از اهمیت بیشتری برخوردار است. هرچه تعداد تماس‌های شرکت بیشتر شود، پهنای باند بیشتری برای VoIP نیاز است.

  • یک روتر Router

انتخاب روتر سیستم VoIP بسیار مهم است. گزینه‌ای که ترکیبی از سرعت، امنیت و اتصال را ارائه دهد.

برخی از روترها به شما امکان می‌دهند برنامه‌های خاصی را به صورت دستی در اولویت قرار دهید. بنابراین، می‌توانید مطمئن شوید که برنامه‌های تلفن‌های نرم‌افزاری اولویت بالاتری نسبت به سایر برنامه های موجود در شبکه دارند.

  • سخت افزارهای دیگر

علاوه بر روتر Router، برخی سخت‌افزارهای دیگر نیز ممکن است موردنیاز باشد. در دفتر، ممکن است یک رایانه لازم باشد که به عنوان سرور خصوصی (PBX) عمل کند. این امر به منظور برقراری تماس‌های داخلی در محیط کار است. تلفن‌های سازگار با VoIP نیز از جمله لوازم دیگر راه‌اندازی سیستم ویپ می‌باشند، هرچند ضروری نیستند. زیرا می‌توانید از آداپتور ویپ برای تلفن‌های معمولی استفاده کنید.

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP
راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه VOIP

نحوه تنظیم سرور VoIP در خانه

تنها کاری که لازم است؛ برقراری تماس از طریق اینترنت به جای تلفن ثابت است.

تنظیم یک سرور VoIP در خانه بسیار ساده است.  پس از ورود به سیستم با یک ارائه دهنده VoIP، اغلب تنها چیزی که نیاز دارید یک آداپتور تلفن ویپ و برخی ترفندهای اتصال سخت‌افزار ویپ در خانه است. برای اتصال آداپتور تلفن VoIP اتصال آن به پورت  Phone  یا Line 1 مهم است. سپس می‌توانید آداپتور را وصل کرده و آن را روشن کنید.

ممکن است آداپتور نیاز به دانلود سیستم‌عامل یا سایر بروزرسانی‌ها داشته باشد. حتماً برای این کار زمان بگذارید. سپس تلفن را بردارید. باید صدای زنگ صدا را بشنوید. این بدان معناست که VoIP را با موفقیت تنظیم کرده‌اید.

در برخی شرایط غیرمعمول، ممکن است متوجه شوید که سیستم VoIP فقط صدا یک طرفه را دریافت می‌کند. شخصی که با او تماس گرفته‌اید، می‌تواند صدای شما را بشنود، اما شما قادر به شنیدن صدا نخواهید بود. این مشکل اغلب به نحوه تنظیم روتر مربوط می‌شود.

اتصال آداپتور به طور مستقیم به مودم یا قرار دادن آن در منطقه DMZ روتر اغلب مشکل را برطرف می‌کند. غیرفعال کردن firewall داخلی روتر نیز می‌تواند بعضاً کارایی داشته باشد.

نحوه تنظیم سرور VoIP در خانه
نحوه تنظیم سرور VoIP در خانه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *